Lūznavas muižā skatāma ukraiņu Lieldienu olu - pisanku - izstāde
No 20. marta līdz 20. aprīlim Lūznavas muižā skatāma ornamentos apgleznotu olu, Lieldienu olu gleznošanas mākslas – pisankas – izstāde, kurā skatāmas ap 600 īpašajā paņēmienā apgleznotas olas.
Izstāde ir priestera Grigorija Šinkarjuka ap 600 olu lielā privātā kolekcija, kura sākta veidot 1986. gadā, bet tās vecākais eksemplārs ir no 1965. gada. Kolekcijā savāktas pisanka olas no dažādiem Rietumukrainas reģioniem, lielākā daļa ir no priestera dzimtās puses – Bukovinas reģiona.
Pisanka (nosaukums radies no darbības vārda “pysaty” – rakstīt) olas var gatavot jebkurā laikā, bet Lieldienās tās iegūst savu īpašo nozīmi – Pavasara Saule – gaismas, siltuma un dzīvības avots. Uz olām īpašā tehnikā, izmantojot vasku un krāsas, glezno rakstus, kas simbolizē cilvēka dzīves ciklu saistībā ar dievišķi radīto.
Vispirms no vaska veido pamatzīmējumu, tad olu iemērc krāsā, tālāk turpina ar smalku vaska otiņu zīmēt un mērcēt olu krāsās tik ilgi, kamēr ornaments gatavs. Jo vairāk krāsu ornamentā un tas smalkāk veidots, jo skrupulozāks darbs. Tā tiek veidoti labklājības, aizsardzības, koka, puķu u. c. simboli.
Katram Ukrainas reģionam ir savas olu apgleznošanas krāsas un lietotie ornamenti, kas kā tradīcija tiek nodots tālāk nākamajām paaudzēm nu jau daudzu gadsimtu garumā. Līdzīgas olu apgleznošanas tradīcijas ir arī citām slāvu tautām.