Lūznavā būs iespēja apskatīt plakātu izstādi "Rītdienas mantojums"
Atzīmējot šī gada Eiropas Kultūras mantojuma dienas, Lūznavas muiža no 13. septembra līdz 10. oktobrim sadarbībā ar Gētes Institūtu Latvijā piedāvā apskatīt Eiropas plakātu izstādi “Rītdienas mantojums”.
Izstāde tapusi pērnajā, 2018. gadā, kas bija gan Latvijas, gan arī daudzu citu Eiropas valstu simtgades gads. Tāpat tas tika atzīmēts kā Eiropas Kultūras mantojuma gads, kas cildināja visu, ar ko mēs dalāmies un kas padara mūs atšķirīgus Eiropas kopējā telpā. Gada devīze skanēja: “Mūsu mantojums – kur pagātne satiek nākotni.” Tas patiesi ir lielisks iemesls apdomāt pagātni un novērtēt pēdējo 100 gadu sasniegumus un izaicinājumus, kā arī paskatīties uz šodienu un mums pašiem no citas perspektīvas.
Tieši jautājums: “Kā šodiena izskatīsies pēc 100 gadiem?” ir plakātu izstādes, kurā piedalās desmit Eiropas mākslinieki, izstādes pamatdomā. Ja mēs varētu ceļot laikā un nokļūtu 2118. gadā – ko mēs atcerētos no 2018. gada? Ko nākamās paaudzes pārņems kā kultūras mantojumu? Plakātu izstādē "Rītdienas mantojums" mākslinieki piedāvā savas radošās pārdomas par šiem jautājumiem.
Izstādē piedalās: Rudens Stencil (Latvija), peter fuxxx (Austrija), Mormor (Dānija), Anna Haifiša (Vācija), Iona Sjefna Hantingdona-Viljamsa (Islande), Evelina Germanoviča, Dovile Kačerauskaite, Toma Kanīte, Sims Kisieļus (Lietuva), Davids Riskis (Polija), Jurajs Blaško & Pēters Nosāļs (Slovākija), Mollija Fērhērsta (Apvienotā Karaliste) un Sēzars Anrī (Francija).
Latviju izstādē pārstāv Rudens Stencil (īstajā vārdā Dainis Rudens), kuru dažkārt dēvē par Latvijas jauno Beksiju (Banksy). Mākslinieks kopš 2005. gada darbojas urbānajā kultūrvidē, interpretējot tradicionālos kodus ielu mākslas valodā. Viņš kļuvis plašāk pazīstams ar saviem konceptuālajiem lielformāta mākslas darbiem Rīgas pilsētvidē, zināmākais no tie ir grafiti “Saule. Pērkons. Daugava" Tērbatas ielā.
Izstādi “Rītdienas mantojums”, kura pirmo reizi bija skatāma 2018. gada beigās Rīgā, organizē EUNIC Latvija – Eiropas Savienības nacionālo kultūras institūtu tīkls. Izstādes desmit plakāti tapuši ar Francijas institūta, Gētes institūta Rīgā, Dānijas kultūras institūta Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, British Council pārstāvniecības Latvijā, Latvijas Institūta, Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā, Lietuvas kultūras institūta, Polijas vēstniecības Rīgā, Austrijas vēstniecības Rīgā, un Slovākijas Republikas vēstniecības Rīgā atbalstu. Izstāde tiek īstenota sadarbībā ar Starpnozaru mākslas grupu SERDE un ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu.