Mākslinieces Jolanta Ābele un Una Gura ielūdz uz izstādi “Rapsodija sievišķībai”
No 19. novembra līdz 9. janvārim Lūznavas muižā būs skatāms divu mākslinieču kopdarbs izstādē “Rapsodija sievišķībai”. Tajā viens otru caur krāsām, faktūrām un formām papildinās Unas Guras keramikas darbi un Jolantas Ābeles gleznas. 23. novembrī plkst. 14.00 aicinām mākslinieces izstādē satikt un sveikt klātienē.
Izstādē “Rapsodija sievišķībai” ir izstādīta Jolantas Ābeles un Unas Guras daiļrade. Abas mākslinieces iepazinās, iestājoties toreizējās Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas (šobrīd – Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola) Keramikas nodaļā. Draudzība, kas aizsākās, mācoties, veidojot sevi kā personību, sapņojot, turpinās visu mūžu. Kopā mākslinieces mācījās arī vienā kursā Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles glezniecības apakšnozarē. Jolanta un Una pēc augstskolas beigšanas saista savu dzīvi ar glezniecību, piedalās neskaitāmos plenēros. Jolanta Ābele izveido biedrību “Alla Prima”, organizē starptautiskos plenērus. Una, pēc renovācijas 2010. gadā atveroties Daugavpils Mākslas centram, atkal sāk piesvērsties keramikas mākslai un, laikam ritot, Unai keramika sāk spēlet svarīgu lomu radošajā dzīvē, māksliniece piedalās arī keramikas festivāla un simpoziju organizēšanā. Abām māksliniecēm pēdējo gadu laikā ir bijušas personālizstādes Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.
Izstādē Unas Guras skatāmo keramikas kolekciju veido divas darbu sērijas – viena no tām ir lielformāta darbi, kas noklāti ar ritmisku “pumpu” rakstu, kas atklāj papildus dimensiju. Šīs sastingušās bioformas iespiežas visumā un viedo savu vibrāciju tēlpā, kurā atrodas. Otrā, mazā darbu sērija, ir siluetā veidota kā sastinguši burbuļi, kas tiecas augšup cauri biezai ūdens kārtai. Nekustīgie objekti paslēpj sevī kūsājošu dzīvību un veido lēni augošu kustību.
Savukārt Jolantas Ābeles glezniecības pamatdoma ir filozofija, jautājuma uzdošana sabiedrībai vai pārdomu veidojoši dzīves fakti. Pieskāriens audeklam, kas maina izpratni par lietām, mijiedarbība starp krāsām, kas rada brīnumu. Izdzīvot dzīves notikumus un sajūtas – gleznojot. Dotā iespēja caur radošo pamatdoma ir filozofija, jautājuma uzdošana sabiedrībai vai pārdomu veidojoši dzīves fakti. Izstādes “Rapsodija sievišķībai” darbu brīvā formā pasniegtais romantisms caur simboliem un priekšstatiem ir sava veida vēstījums par juteklisko un netveramo sievišķīgo valdzinājumu, kas ataino notiekošos procesus un ilgas pēc identitātes mūsdienu sabiedrībā. Kas un kādi mēs esam? Apzināta ir niansēta krāsu izvēle un sižets, tāpat kā rapsodijas dziedājums, nomaina viens otru ar dažādu darbību transformēt notikumus palīdz sekot tam, kam tu tici, un tam, kas tev rada gandarījumu.
Jolanta Ābele dzimusi 1971. gadā Jēkabpilī. Absolvējusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, kam sekojušas studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē (1994–1998), 2008. gadā Daugavpils Universitātē iegūts maģistra grāds vizuāli plastiskajās mākslās, 2011. gadā iegūta dizaina pedagoga kvalifikācija Latvijas Mākslas akadēmijā. No 2011. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Izstādēs piedalās no 1986. gada.
Una Gura ir dzimusi 1972. gadā Daugavpilī. Pirmā interese par keramiku radās jau bērnībā, 80. gadu vidū apmeklējot keramikas nodarbības Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” darbnīcās. Tur arī tika pieņemts lēmums kļūt par keramiķi. 1992. gadā U. Gura absolvēja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, kam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē (1994–1998), un 2008. gadā Daugavpils Universitātē tika iegūts maģistra grāds mākslās un pedagoģijā. Kopš 1998. gada māksliniece piedalās plenēros, izstādēs un citos ar mākslu saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. Māksliniece atklāj: “Rodu iedvesmu apkārtnē, pētot dabas veidotu formu un faktūru attiecības. Mani joprojām saista glezniecība, tāpēc esmu ceļā uz savu mērķi – radīt glezniecisku keramiku.” Personīgie radošie meklējumi tiek veiksmīgi apvienoti ar pedagoģisko darbu: ikdienā Una Gura ir vizuālās mākslas un keramikas skolotāja.
Mākslinieču Jolantas Ābeles un Unas Guras darbu izstāde “Rapsodija sievišķībai” Lūznavas muižā skatāma līdz pat 2020. gada 9. janvārim. Uz satikšanos ar māksliniecēm izstādē ikviens interesents aicināts 23. novembrī plkst. 14.00, mirkli pirms muižas Sarkanajā zālē gaidāmās “Spīķeru kvarteta” koncertprogrammas “Kvartets. Mendelszons un Ravels”. Ieeja izstādes pasākumā 23. novembrī ir bezmaksas.