Tiks atklāta lietišķās mākslas izstāde “Brīdis”
Sestdien, 12. septembrī, plkst. 14.00 mirkli pēc Latgales podnieku dienu 2020 izstādes atklāšanas Lūznavas muižā tiks atklāta un līdz 15. oktobrim būs skatāma Gulbenes kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” meistaru, kā arī Gulbenes keramiķu – Ingrīdas Magones un Laimdotas Kliesmetes – darbu izstāde ”Brīdis”.
Lūznavas muižā skatāmās Gulbenes kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” meistaru un Gulbenes keramiķu – Ingrīdas Magones un Laimdotas Kliesmetes – darbu izstādes ”Brīdis” pamatā stāsts par laikmetu, kurā dzīvojam. Ikdienā, steidzoties padarīt pēc iespējas vairāk, bieži zaudējam saikni ar sevi, jo nav laika pabūt vienatnē.
Vienā no muižas izstāžu zālēm tiks radīta “Sajūtu terase”, kurā izstādes autori aicina apsēsties un sajust ikvienam sava brīža vienreizīgumu. Lai radītu sajūtu par laika plūdumu un rosinātu uz pārdomām, audio ierakstā skan dabas skaņas, klusinātā balsī ierunātas atziņas par laiku un īsto brīdi. Pie sienām un uz podestiem izvietotas TLMS ”Sagša” dalībnieku dažādos laikos darinātās mājas lietas un Gulbenes mākslinieces Sandras Dikmanes melnbaltas fotogrāfijas.
Pārējās zālēs apskatāmi māla trauki, svečturi, vāzes un linu dvieļi ar rotātiem galu noslēgumiem. Keramikas amata meistarēm Ingrīdai Magonei un Laimdotai Kliesmetei ceļš uz māla pasauli ir ļoti atšķirīgs, tādi ir arī viņu darbi. No 2005. gada Ingrīda Magone rada savus meistardarbus – traukus ar savdabīgām formām, krāsu un faktūru spēlēm, kuri atklāj mākslinieces būtību. Laimdota Kliesmete, balstoties uz Vidzemes podniecības tradīcijām, izstrādājusi savu dažādo mālu sajaukšanas tehniku. Neparastos krāsainos rakstus veido meistares prasmes un mirkļa pārsteigumu kopums, kuri jau no 2001. gada priecē izstāžu apmeklētājus, Gulbenes novada iedzīvotājus un ciemiņus.
Gulbenes kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” dibināta 1952. gadā. Laika gaitā, mainoties paaudzēm, pasaulē daudz kas mainās – arī tradīcijas, tāpēc ir svarīgi saglabāt tautas saikni ar senču kultūru, tradīcijām un prasmēm. Viena no tām – linu dvieļu aušana un rotāšana, jo visos laikmetos dvieļi ir svarīga sadzīves sastāvdaļa. Studijā tapušas vairākas linu dvieļu kolekcijas, no tām veiksmīgākā ir “Četras krāsas”, kuras pamatā ir Krustpils villaines rakstu krāsas – zilā, sarkanā, zaļā un dzeltenā. Tā izrādīta Rīgā, Rēzeknē, Alūksnē, Atē, Smiltenē un Gulbenē. Lūznavā eksponētajā izstādē “Brīdis” būs apskatāms pēdējo divu gadu darbs – “Godu dvieļi”.
Izstādes dalībnieki – TLMS “Sagša” dalībnieki un abas keramiķes – pirmo reizi apvienojušies vienā kopdarbā, lai ar savām prasmēm iepriecinātu Lūznavas muižas apmeklētājus.
Izstāde no 12. septembra līdz 15. oktobrim skatāma Lūznavas muižas darbalaikā – līdz 30. septembrim katru dienu (izņemot pirmdienas) no 10.00 līdz 18.00, bet no 1. oktobra no 9.00 līdz 16.00. Ieeja izstādes atklāšanas pasākumā ir bezmaksas.