Būs skatāma izstāde “Veveri viver vū! Bērnu skaitļi Oto Bonga krājumā”
Bēgdami no kara un padomju okupācijas, pārvietoto personu nometnēs Rietumvācijā nokļuva ap 171 000 Latvijas iedzīvotāju. Oto Bongs, kurš līdz ar vācbaltu izceļošanas vilni Latviju bija atstājis pāris gadu agrāk, apbraukāja vairāk nekā 60 bēgļu nometnes, savācot neparastu latviešu folkloras krājumu — skaitāmpantus. Bongs iztaujāja gan bērnus, gan pieaugušos un pierakstīja ne tikai pašus skaitāmpantus, bet arī teicēju bērnības vietas, kurās panti skaitīti. Vēlāk skaitāmpantu klades kopā ar pārējo apjomīgo krājumu Oto Bongs novēlēja Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.
Skaitāmpantos notverts tas bērnības brīdis, kurā valoda ir kā plastilīns – sasildīts delnās, tas kļūst arvien pakļāvīgāks, to virpinot, mīcot un viļājot rodas gan atpazīstami, gan mīklaini tēli, kurus jauši un nejauši pieskārieni pārveido atkal no jauna. Skaitāmpantus parasti apgūst un padod tālāk mutiski, tāpēc tajos ne tikai pārklājas dažādas pagalmos runātās valodas un izloksnes, bet laika gaitā panti mainās līdz nepazīšanai, nereti tajos iekļaujas bērnu pašu izdomāti vārdi:
Pēteris Čerkovskis dzimis 1877, skaitījis 8–9 gadu vecumā Krustpils Alunānos. Pierakstīts Icehojas bēgļu nomentē, Vācijā.
Izstādē varēs dzirdēt un ieraudzīt to, kādus pantus pirms simts un vairāk gadiem skaitīja Viļānos, Balvos, Rogovkā, Rucavā, Allažos un citviet Latvijā; vārdu skrejceļā varēs veidot savus pantus, kā arī būs iespējams uzzināt par bērnu pieredzi bēgļu gaitās, pateicoties muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” un Latvijas Nacionālā arhīva glabātajiem materiāliem.
Izstādi veidojis “Kolektīvs” – kuratore Zane Zajančkauska un dizainere Ilze Kalnbērziņa-Prā, sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieku Viesturu Zanderu, muzeju un pētniecības centru “Latvieši pasaulē” un kuratori Mariannu Auliciemu, kā arī māksliniekiem/cēm un meistariem/ēm: Paulu Kvāli, Justīni Jakuševu, Sabīni Moori, Rūdolfu Janovu, Līgu Laurenoviču, Ievu Saulīti, Andu Lāci, Kasparu Groševu, Dzintaru Volmani un Eviju Štelpu.