Muižā viesosies “Magnetic Bach” ar programmu “Unexpected”
![](https://site-300552.mozfiles.com/files/300552/medium/Aija_Veismane___Ilze_grudule_Foto_Didzis_Grodzs_-_kopija.jpg)
Mūzikas projekta “Magnetic Bach” izpildījumā Lūznavas muižā skanēs: Adriana A. Cuello Piraquibis (1975) “Šūpuļdziesma”, Uģa Prauliņa (1957) “Dialogue. Quasi Sturm & Drang improvisation”, Džona Keidža (John Cage, 1912–1992) “Aria”, Burkharda Kinclera (1963) “Inventione ex re”, Johana Sebastiāna Baha (1685-1750) “Sarabanda no 2. Svītas čellam solo”, Annas Veismanes (1976) Trīs dziesmas ar Emīlijas Dikinsones dzeju: “Bring Me the Sunset in a Cup”, “Me! Come!” un “I Sing”, elektroakustiskās improvizācijas.
Sadarbība ar šveiciešu komponistu, Cīrihes mūzikas augstskolas profesoru Burkhardu Kincleru (Burkhard Kinzler) ansambļa dalībniekiem Ilzei Grudulei un Vinsentam Flikigeram Flückiger aizsākās jau 2016. gadā projekta “Ein Zuhause für Müthel/Māja Mītelim” ietvaros. Kinclers veido subtīlas aizgājušo gadsimtu skaņražu – Baha Brāmsa vai Mīteļa – kompozīciju versijas, tādējādi dodot tām iespēju ienākt mūsdienu koncertzālēs jaunā ietvarā. Viņa kompozīciju vienreizīgums tika atzinīgi novērtēts cita starpā Latvijas Radio kritiķu vidū. Programmā “Unexpected” Ilze Grudule aicina uz sarunu Kinclera skaņdarbu čellam solo “Inventio ex re” un Baha Sarabandu.
Īpaši jāuzsver latviešu multimākslinieka un komponista Uģa Prauliņa piedalīšanās programmā. Viņa 2021. gada kompozīcija “Dialogue. Quasi Sturm & Drang improvisation” ir veltīta “Magnetic Bach” čellistei Ilzei Grudulei. Mākslinieks jau vairākus gadu desmitus ir viens no vadošajiem “cross-over” virziena pārstāvjiem Latvijā. Viņa kompozīcijas un projekti tikuši novērtēti ar nacionālajām gada balvām mūzikā, kā arī izpelnījušies starptautisku atzinību, piemēram, Stīvens Leitons (Stephen Layton), Mišala Petri (Michala Petri) un Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis (Danish National Vocal Ensemble) ar Prauliņa 2010. gada skaņdarba “The Nightingale” ierakstu 2013. gadā tika nominēti “Grammy” balvai divās kategorijās - “Labākā mūsdienu kompozīcija” un “Labākais kora izpildījums”.
Programmas “Unexpected” divi pirmatskaņojumi notika 2022. gada aprīlī Latvijā – Mākslas centrā Sabilē, starptautiskās izstādes “Noir sur Blanc un citas krāsas” atklāšanā un koncertsezonas atklāšanas pasākumā Ērmaņu muižā. Programma izraisīja lielu publikas un koncertorganizētāju interesi, tāpēc projekts “Magnetic Bach” ar vēl diviem koncertiem šogad viesojās Latvijā: 19. augustā koncerts notika Sporta pils dārzos Rīgā, savukārt 27. novembrī programma skanēs Lūznavas muižā. Koncertā Lūznavā sastāvam pievienosies Vinsents Flikigers (Vincent Flückiger) – elektronika, sempli. Pēc tam programma “Unexpected” skanēs festivālos Šveicē un Lietuvā.
Performancēs mūziķi ņem talkā vēl vienu Šveices elementu – kalnu ceremoniju zvanus, kas īpaši šim projektam vajadzīgajā lielumā tikuši izlieti darbnīcā “Fonderie Brügger” nelielā Šveices pilsētiņā netālu no Friburgas, kas strādā gadsimtiem ilgi veidotā skaņu objektu atliešanā. Diemžēl zvani ir izzūdoša parādība Šveices kalnos, tāpēc ar šo projektu mūziķi vēlas šiem skaņu avotiem piedot jaunu dimensiju, dot iespēju zvaniem turpināt skanēt jaunā formātā, bet visādā ziņā saglabājot to vēsturiskās references. Koncertos zvanus spēlēs Žoslēns Rafanels, kurš pieredzi krājis dažādos mūzikas projektos, kuros apvienojas vairāki mūzikas stili un tradīcijas.
“Magnetic Bach” ir mūzikas projekts starp Latviju un Šveici, kurā satiekas mūzikas partitūra un improvizācija, senais un jaunais, balss, baroka čells, Šveices kalnu zvani, sempli un sintezatori. “Magnetic Bach” skaņu estētikā dominējošās vienkāršās, skaidrās līnijas un horiZontālie skaņu laukumi mūzikas elementus apvieno vienā veselā. Projekts ir piedzīvojums ausij. Koncerttelpas akustika un klasiskā mūzika kopā ar elektronisko, daudzviet improvizētu mūziku magnētiski apvienojas, kas iespējama vien nekonvencionālā koncertizpildījumā.
Pirms koncerta plkst. 14.00 Lūznavas muižā notiks Vinsenta Flikigera un Edītes Husares jaunākā kopprojekta – grāmatas “Trusīni vessim reitā pi puiša” – prezentācija. Vai Latgale šāda būs mūžīgi, vai tomēr tā mainās, kaut kam zūdot, bet kam citam nākot vietā? Šveices mūziķis un mākslinieks Vinsents Flikigers, pavadot Latgalē daudz laika, to savulaik iemūžinājis zīmējumu sērijā “Latgale laiku ritā”, bet zīmējumiem radīt īsus stāstus uzaicinājis latgaliešu kultūras personību Edīti Husari. Nu abu sadarbība būs aptaustāma, apskatāma un izlasāma biedrības “LgSC” izdotajā grāmatā “Trusīni vessim reitā pi puiša” (latgaliski, vāciski un angliski).
Ieeja grāmatas atklāšanā ir bezmaksas, bet koncerta biļetes no 8,00 līdz 12,00 eiro nopērkamas “Biļešu Paradīze” biļešu sistēmā un uz vietas Lūznavas muižā.