Baroks satiek jūgendstilu – tā var dēvēt valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” viesošanos Latgales jūgendstila pērlē, nule atjaunotajā Lūznavas muižā, pieskandinot to ar baroka laika skaņām.
Vēsture atgriežas
Pirms vairāk nekā gadsimta celtais nams būvēts tieši šādam mērķim – cildināt un radīt mākslu. Muižu projektēja, cēla un apdzīvoja poļu muižnieki Kerbedzi. Kungiem Lūznava kalpoja kā vasaras rezidence, taču slavu tā guva kā sava laika kultūras centrs. Uz šejieni brauca strādāt gan zināmi, gan pavisam jauni mākslinieki, gleznotāji un literāti. Pienākot kara laikiem, jūgendstila nams pārtapa par štābu, vēlāk skolu un pagastmāju. Bet tagad muiža no jauna kalpo iecerētajam mērķim.
Iveta Balčūne, Lūznavas muižas pārvaldniece
Mēs mēģinām šeit iedzīvināt dzīvo mākslu, neveidojot muzejisku vidi un telpu, kur tikai atvērtas durvis un parādītas muzejiskās vērtības, bet aicinot cilvēkus, neskatoties uz sezonas īpatnībām, visa gada garumā apmeklēt kultūras, mākslas, vides notikumus.
Muiža atdzima, pateicoties Rēzeknes novada pašvaldības iniciatīvai un Eiropas Savienības līdzfinansējumam. Ieguldīts vairāk nekā miljons eiro, saglabājot nama autentiskumu. Muižas pārvaldniece slavē paveikto, sakot, ka šis ir lielisks paraugs, ka arī pašvaldība pati var attīstīt kultūrvēsturiskos pieminekļus, neatdodot to privāto rokās.
Lūznavas koncertzāle piedāvā kamermūziku, un laba sadarbība notiek ar netālo koncertnamu “Gors” un Marka Rotko mākslas centru.
Iveta Balčūne, Lūznavas muižas pārvaldniece
Bieži vien māksliniekiem koncertrepertuārs ir tāds, kas ļoti lielai auditorijai nederēs, jo tas vienkārši nesasniegs auditoriju. Ir vajadzīgs mākslinieka tuvums. Un šeit ir fantastiska iespēja uz kamermūziku pulcēt līdz 90 cilvēkus.
Pavisam neilgā laikā muiža kļuvusi par novada lepnumu – tā saņēmusi latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”. Uz koncertiem nāk gan vietēji, gan brauc akustiskās mūzikas cienītāji no tuvākiem un tālākiem novadiem.
Vladislavs Štekels, lūznavietis
Tagad, kad mums ir sava koncertzāle, atjaunotā muiža, ko mums ir gods apmeklēt. Satiekam šeit pazīstamus cilvēkus un brīvu vietu tikpat kā nav.
Marts Hahelis, rēzeknietis
Ar katru reizi ir lielāka sajūsma un vēlēšanās dzirdēt vēl un vēl. Jebkurā gadījumā, kad visaugstākās klases un līmeņa mākslinieki mūs apmeklē, būtu kauns neizmantot tādu iespēju un neatnākt.
Jautrīte, lūznaviete
Tas būtu absolūtais slinkums, ja nepieceltos un neatnāktu uz šādu pasākumu. Un sirdij silti, ka muiža ir atjaunota. Mēs to saucam par pili.
Plānu netrūkst
Koncertprogramma pilnībā saplānota līdz vasarai. Savu uzstāšanos plāno gan vietējie, gan ārzemju mākslinieki, piemēram, te muzicēs kanādiešu ģitārists Paskāls Valuā un mākslinieka Mikolaja Konstantīna Čurļoņa mazmazdēls, lietuviešu pianists Roks Zubovs.
Jānis Semjonovs ,“Sinfonietta Rīga” pirmais fagotists
Mums ir liels prieks muzicēt cilvēkiem ārpus Rīgas. Braucot šurp, skatījāmies, ka ir daudz lauku mājas, un iedomājāmies, ka cilvēki ārpus metropolēm, ir pelnījuši un alkst pēc kvalitatīvas mūzikas.
Te var gūt arī dabas baudījumu – apkārt muižai iekārtots vairāk nekā 20 hektārus liels parks, bagāts ar daudz retiem kokiem, augiem. Krāšņo parku novērtējusi Dabas koncertzāle un rīkos šeit savu nākamo pasākumu – šoreiz veltītu sikspārņiem.
Nākotnē muiža plāno otrajā stāvā iekārtot telpas māksliniekiem un rīkot plenērus. Līdz ar nama atdzimšanu ir cerība attīstīt vietējo uzņēmējdarbību, radot jaunas naktsmītnes un ēdināšanas vietas.
Fotogaleriju un raksta oriģinālu skatiet: http://skaties.lv/latvija/brauciet-baudit-makslu-uz-latgali-pie-sevis-aicina-atjaunota-luznavas-muiza/#foto-21