LEARNIFY: Lūznavas muižas personāla kapacitātes aktivēšana kultūras mantojuma un kopienas izglītības jomā pieaugušajiem

Erasmus+ programmas projekts
Nr.
2023-1-LV01-KA122-ADU-000146307

2023. gadā Maltas apvienības pārvaldes Lūznavas muižā tika īstenots Erasmus+ projekts "LEARNIFY: Lūznavas muižas personāla kapacitātes aktivēšana kultūras mantojuma un kopienas izglītības jomā pieaugušajiem" (Nr. 2023-1-LV01-KA122-ADU-000146307). Viens no Lūznavas muižas stratēģiskajiem mērķiem ir iedzīvotāju iesaiste kopstrādes un koprades vides veidošanā. Lai šo mērķi sasniegtu, tikai pieteikts projekts, lai īstenotu neformālās izglītības aktivitātes un veidotu daudzpusīgu neformālās izglītības piedāvājumu dažādām mērķa grupām.

Lai gan šobrīd Lūznavas muižā jau tiek piedāvātas neformālās izglītības programmas gan priekšmetu skolotājiem skolās, gan sociālajiem uzņēmējiem, gidiem, ekskursiju vadītājiem, tūrisma uzņēmējiem, neformālo un izzinošo nodarbību vadītājiem, jauniešu līderiem, kultūras darbiniekiem, NVO projektu vadītājiem, tomēr vietējās kopienas aktivitāte un iesaiste ir jāatbalsta un jāmotivē pastāvīgi. 

Projekta “LEARNIFY: Lūznavas muižas personāla kapacitātes aktivēšana kultūras mantojuma un kopienas izglītības jomā pieaugušajiem” ietvaros 2023. gada rudenī Vācijā apgūsim jaunas zināšanas, idejas, inovatīvas metodes, un labās prakses piemērus, ko pēc tam varēsim izmantot Lūznavas muižā. Vācijā Lūznavas muižas darbinieku komandu uzņems Mēklenbrugas-Priekšpomerānijas piļu, muižu un savrupmāju asociācija, kas darbojas jau 20 gadus un apvieno vēsturisko ēku īpašnieku pieredzi piļu un muižu ēku atjaunošanā un izmantošanā. Visām pilīm un muižām kopīga ir atrašanās vieta attālinātos reģionos, laukos, prom no ierastajiem tūristu maršrutiem.

Nedēļas laikā dažādās Mēklenburgas muižās pieredzēto vēlāk varēsim iekļaut mūsu darbā to labākajā iespējamā veidā, apvienojot dažādas idejas un pieejas, jo pārmaiņas īsteno cilvēki. Lūznavas muižas darbinieki – Erasmus mobiltātes dalībnieki kļūs gan par jaunu ideju līdzradītājiem, izmantojot jaunas pieejas, gan par šo ideju ieviesējiem.

Erasmus+ projektu “LEARNIFY: Lūznavas muižas personāla kapacitātes aktivēšana kultūras mantojuma un kopienas izglītības jomā pieaugušajiem” (Ref. nr. 2023-1-LV01-KA122-ADU-000146307) realizē Rēzeknes novada Maltas apvienības pārvalde, projektu finansē  Eiropas Savienības programma Erasmus+.

30.08.2023.


Meklējot kopsaucēju starp Latgali un Priekšpomerāniju

Uzicams projekta partneris ir projekta panākumu ķīla. Lūznavas muiža ir Latvijas piļu un muižu asociācijas biedrs, tāpēc par projekta partneri uzrunājām Mēklenbrugas-Priekšpomerānijas piļu, muižu un savrupmāju asociāciju Vācijā., tā darbojas Ziemeļvācijā, kas ģeogrāfiski līdzīga Latgalei– daudz ezeru, nav augstu kalnu, tai ir 20 gadu darbības pieredze vēsturisko ēku, piļu un muižu ēku atjaunošanā un izmantošanā. un tā apvieno 300 biedrus.

Šī reģiona pilīm un muižām, tāpat kā Lūznavas muižai, kopīga ir atrašanās vieta attālinātā reģionā, lauku teritorijā, distancēti no lielpilsētām, tāpēc viens no Mēklenbrugas-Priekšpomerānijas piļu, muižu un savrupmāju asociācijas mērķiem arī ir apvienot spēkus un finanses mārketinga un sabiedrisko attiecību aktivitātēm, popularizējot sevi kā tūrisma galamērķus. Muižām un pilīm tur ir dažādas organizācijas pēc īpašuma formas, pēc darbības, piedāvājumu un pakalpojumu veida un tas ļāva apzināt dažādo  pieredzi kultīras mantojuma un tūrisma  uzņēmējdarbībā.

Un vēl svarīgs aspekts, ko gribējām iepazīt vēsturiskajās ēkās – kā tiek nodrošināta vides pieejamība personām ar kustību traucējumiem, jo tā ir viena no Lūznavas muižas attīstības prioritātēm – iekļaujošas kultūrvietas veidošana un arī mūsu komandas sastāvā jau vairākus gadus strādā darbiniece ratiņkrēslā, kura piedalās mūsu projektos un arī šajā braucienā.  

Pirms brauciena  partnerorganizāciju iepazīstinājām ar Lūznavas muižas darbības prioritāti sniegt kvalitatīvus kultūras un tūrisma pakalpojumus, balstoties uz muižas unikālo kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, apzināšanu, kā arī ar projekta mērķi –  apgūt jaunas metodes un pieredzi par to, kā Lūznavas muižas komplekss var veicināt kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, stiprinot personāla kapacitāti, rīkojot kultūras un izglītības aktivitātes, iesaistot un izglītojot dažādas sabiedrības grupas, vietējo kopienu, tostarp veicinot jaunu pakalpojumu un produktu izveidi, kas palīdz tūrisma uzņēmējdarbībai, jaunu auditoriju piesaistei un kopumā Rēzeknes novada attīstībai;  apgūt pieredzi un zināšanas par to, kā uzrunāt jaunas mērķauditorijas, kādi ir efektīvākie komunikācijas veidi un kanāli.

Mobilitātes sagatavošanas periodā ļoti veiksmīga izvērsās sadarbība ar Mēklenbrugas-Priekšpomerānijas piļu, muižu un savrupmāju asociācijas priekšsēdētāju Manfrēdu  Achtenhagen, kā rezultātā tapa intensīva un daudzpusīga programma, aptverot visas mūsu vajadzības un vēlmes.

30.09.2023. 

Četri pamestas muižas baušļi

  • Saglabāt un izmantot ir labāk nekā atstāt pamestu
  • Atstāt pamestu, bet uzraudzīt ir labāk, nekā atstāt laika zobam
  • Apjozt ar žogu un astāt laika zobam ir labāk, nekā nojaukt
  • Vislabāk ir to rūpīgi atjaunot un piepildīt to ar jaunu dzīvi

Un vēl viens bauslis politiķiem:

Jums ir jāpazīst, jāatzīst un jāatbalsta jūsu kultūras mantojums, un jāsauc pie atbildības bezatbildīgi īpašnieki. 

(atrasts uz atjaunojamās Ivanekas pils sienas)

29.11.2023.

Intensīvā nedēļa, kurā jāpagūst un jāapgūst tik daudz!

Lūznavas muižas komanda 80% sastāvā devas uz Vāciju pašās novembra beigās, jo citā laikā tas nebūtu iespējams un muižas darbība netika pārtraukta notika mūsu prombūtnē gan koncertnotikumi, gan Andrejdiena un muiža bija atvērta apmeklētājiem, par to paldies mūsu tehniskajiem darbiniekiem – Raimondam un Pēterim, ārējiem palīgiem - Mārītei Šadurskai , bibliotekārei Vitai Gailei un praktikantei Amanadai Baško, kuri uz nedēļu pārņēma mūsu funkcijas.

Šajā nedēļā apmeklējām 15 muižas un pilis, tikāmies ar pārvaldniekiem un saimniekiem, katru vakaru bija darbsemināri, kuros pārrunājām, kas katram viņa jomā šķitis nozīmīgs šīs dienas programmā.

Manfred Ahtenhagen prezentēja Vācijas asociācijas darbības virzienus, prioritātes, sadarbības jomas un projektus, kas tiek īstenoti, lai efektīvāk apsaimniekotu kultūras mantojuma objektus. Notika diskusijas, izbraukuma tikšanās ar 15 muižu pārvaldniekiem un saimniekiem, kur tika skatītas dažādas muižu/piļu (Guthaus Ludorf, Fincken, Linstow, Vogelsang, Zahren, Varchentin, Gremmelin, Schloss Passow, Retzow, Mirow, Kummerow, Ivenack,  Schrapzow, Scheune Boolewick) pielietojuma formas, mērķauditoriju segmentēšana, kopīga kultūras, tūrisma un dabas mantojuma pozicionēšana, muižu restaurācijas process, lauku uzņēmējdarbības virzieni, kopienas iesaiste), tāpat mūsdienīga dabas mantojuma interpretācija Naturmuseum Muritzeum.

05.12.2023.

Ko mēs ieraudzījām?

Līdzīgos ģeogrāfiskos apstākļos Vācijas ziemeļos ir bagātīgs kultūras mantojums, daudz ezeru, aktīvās atpūtas iespēju,  nacionālie dabas parki – šie ir arī galvenie tūristu piesaistes mērķi, kurus pozicionē kā svarīgākos, lai cilvēki, dodoties no pilsētām ārā  - piedzīvotu šo kultūras mantojuma dāvāto mieru un eleganci lauku teritorijā, apvienojot ar dabas parku un ūdens atpūtas iespējām. 

90% muižu ir privātīpašums, arī Ziemļevācijas muižās starpkaru posmos un līdz Vācijas apvienošanai bijušas gan skolas, gan slimnīcas, pansionāti, bet atgūstot atsavinātos īpašumus vai arī iegādājoties gaužām bēdīgā stāvoklī esošās muižu ēkas, jaunie saimnieki apsaimnieko un iegulda miljonus eiro to attīstībā.

Atrodot savu unikālo piesaistes kodu – vieni pozicionē sevi par romantisko nedēļas nogaļu mītni, citi par māklsinieku rezidenci, citviet jogas un retrītu vietu (Gutshaus Ludorf), nākamie par IT jomas speciālistu darba izbraukumu vietu (Gut Zahren), kur cilvēki strādā un atpūšas, izejot no pilsētas biroju telpām. Cita muiža pozicionē sevi kā seriālu, mistikas, kriminālromānu filmēšanas vietu (Herrenhaus Vogelsang).

Vairākkārt dzirdējām, cik svarīgi ir atrast savu unikalitāti un veikt svas tūrisma mērķauditorijas segmentēšanu. Muižas ir viena no Latvijas unikālā  kultūras mantojuma bagātībām, bet tikai 4-5% no tām turpina dzīvot, pārējās diemžēl veido Zudušās Latvijas katalogu. Muižu vērtība pie mums tūrisma jomā ir joprojām par maz novērtēta, bet tai ir liela loma teritorijas attīstības procesā, jo aktīvs kultūras mantojums sekmē un veicina ekonomiskās, sociālās un vides pārmaiņas. Prieks, ka pamazām turīgie iedzīvotāji iegādājas un atjauno muižas, piemēram, Ārdavas jeb Jezufinovas muiža Preiļu novadā, Arendoles muiža, Lielbornes muiža

Ne jau tāpēc tūrists dosies  uz Latgali, lai kāptu augstos kalnos vai sērfotu, šeit tā vienkārši nav, bet jāstirpina tieši tās vērtības un infrastruktūru ap to, kas mums ir daba, kultūra, ūdeņi. Redzējām inteaktīvu, unikālu dabas muzeju Naturmuseum Muritzeum pavisam necilā, mazā pilsētiņā, mums pat apzīmējums radās – Dabas Gors, gan arhitektūras forma, gan vērienīgums, saturs, lūk, ja šādi piesaistes punkti būtu Rāznas nacionālajā parka, tad tūrisma plūsma arī garantēta.

Tāpat redzējām, cik svarīga ir kopīga kultūras un dabas mantojuma, tūrisma pozicionēšana, kas nav viens no otra atraujams, ja lauku teritorijā darbojas aktīvs kultūras mantojums, tad automātiski tūrisma uzņēmējdarbība attīstās – ir pieprasījums naktsmītnēm, ēdināšanai, amata meistariem, vietējiem mazajiem veikaliem utt.

15.12.2023.

Fogelzangas pils

http://www.herrenhaus-vogelsang.de/

Ko mēs paņemam līdzi: prasmes, iemaņas, zināšanas

Balstoties gūtajā izglītojošajā pieredzē, Lūznavas muižas komanda stiprināja savas zināšanas un prasmes valsts nozīmes kultūras mantojuma pieminekļu veiksmīgas apsaimniekošanas, attīstības, mantojuma saglabāšanas un inovatīvas interpretācijas, kā arī iesaistīto pušu (pašvaldība, uzņēmēji, dabas parki, nevalstiskais sektors, tūrisms, kultūra u.c.) savstarpējās sadarbības jomā. Iegūtā pieredze ir aktuāla un nozīmīga Lūznavas muižas turpmākās darbības pilnveidē.

Darbinieku dalība projektā veicina komandas efektīvāku sadarbību, pašizaugsmi, jaunu risinājumu meklēšanu, kas, savukārt, stiprina Lūznavas muižas lomu kultūras, tūrisma, vides, sociālās ekonomikas un ilgtspējīgu risinājumu attīstībai Rēzeknes novadā. Turpmākā dalība Erasmus + pieaugušo izglītības projektos ir ieteicama, jo, balstoties, projekta finansējumā, vairākiem darbiniekiem ir iespēja paplašināt redzeslauku par kultūras mantojuma apsaimniekošanas piemēriem ārpus Latvijas.

Esam ļoti gandarīti par šī projekta veiksmīgo īstenošanu, kurā varēja piedalīties gandrīz viss muižas kolektīvs, tas tiešām bagātina, ir gūta gan jauna pieredze, gan secinājumi  un kā mēs zinam, no jaunām asociācijām veidojas jauni neironu ceļi jeb dzimst jaunas idejas.