ČURĻONIS IZŠUVUMOS Audrone Zupkiene (Lietuva) izstāde

Svētdien, 27. aprīlī plkst. 14.00 Lūznavas muižā atklāta Audrones Zupkienes (Lietuva) darbu izstāde "ČURĻONIS IZŠUVUMOS".
“ČURĻONIS IZŠUVUMOS” ir unikāls projekts, kas aicina uz slavenā lietuviešu mākslinieka Mikaloja Konstantīna Čurloņa (1875–1911) glezniecību, radošajām idejām un iedvesmu paraudzīties savādāk.Pievēršot uzmanību smalko dūrienu, nevis otas triepienu transformācijai, apmeklētājs no cita skatu punkta atklāj sev M.K. Čurloņa it kā labi pazīstamos darbus. Rūpīgiem cilvēka roku pieskārieniem, ar diegu un adatu veidotās oriģināla lieluma gleznas sākotnēji aizrauj skatītāju ar savu reālismu un vēlmi izpētīt. Acis atpazīt sižetus, simbolus un mistiskos tēlus, bet prāts saprot, ka darbos nav pielietota ne pilīte temperas, pasteļa, akvareļa... un šiem darbiem nav pieskārusies ota. Tie ir oriģināla lieluma darbi radīti izšūšanas tehnikā. Vienā mirklī skatītāja apziņā notiek uztveres transformācija, kas mudinot uz jauniem atklājumiem un apbrīnu, kā arī liek apjaust cilvēka radošuma spēju plašumu.
Izstādes "ČURĻONIS IZŠUVUMOS" autore ir Audrone Zupkienė (Lietuva), kurai, kā pati saka, pirms 12 gadiem izveidojusies unikāla saikne ar ģeniālo lietuviešu mākslinieku un komponistu.
Pēc A. Zupkienės domām, ikdienā pienāk brīdis, kad sāc saprast, ka gribi un vari darīt ko īpašāku un jēgpilnāku. Kad uzmācīgas doma tevi vajā ne tikai dienā, bet arī klauvē tavos sapņos, tad tu sāc visu rūpīgāk izvērtēt un meklēt atbildes. “Kādā rītā es sapratu, ka man jādodas uz M. K. Čurļoņa Nacionālo mākslas muzeju Kauņā un jāapskata viņa darbi, – par saviem radošajiem pirmsākumiem atklāja autore. Apmeklējums pārsniedza cerības, pirmā glezna, kas mani sagaidīja, bija "Ziņas", kas arī atbildēja uz galvenajiem maniem meklējumiem.” Tā pirms 12 gadiem A. Zupkiene saprata, ka viņai ir jāatjauno vecais hobijs – izšūšana, pētot un izšujot M. K. Čurļoņa gleznas. Kā apgalvo darbu autore, šis mistiskais ceļojums turpinās arī šodien, sniedzot viņai sevis atklāsmju un izzināšanas iespējas balstoties M. K. Čurļoņa personībā un daiļradē.
Pirmie darbi "Ziņas" (2013), "Miers" (2014), " „Karaļu pasaka“ tapa tikai sev, bet tie sāka piesaistīt radu un draugu uzmanību, pēdējie mudināja savus darbus rādīt plašākam cilvēku lokam. Lēnām autores iekšējais monologs ar M. K. Čurļoņa daiļradi un jauni izšūtie darbi „Pasaka“ II (2018) un „Draudzība“ (2019) pārauga pirmajā izšūto gleznu izstādē Kauņā, M. K. Čurļoņa Nacionālajā mākslas muzejā. Pēc tam sekoja izstādes arī citos Lietuvas muzejos un kultūrtelpās. A. Zupkienes darbi kļuva par slavenā projekta "M. K. Čurļoņa ceļš" daļu, kas dažu gadu laikā tika papildināts ar vēl trīs darbiem: "Pagātne" (2020), "Vitis prelūdija" (2021) un “Strēlnieks” (2021).
Autore joprojām nevar atbildēt, kāpēc izšūšanai izvēlējās tieši M. K. Čurļoņa darbus. “Vienkārši ļāvos sekot sajūtām, kas iedvesmo atklāt, iepazīt un iemūžināt tās vērtības, kas pārpārēm nolasāmas gleznotāja darbos un pēc kurām es pati dzīvoju.”
Viena darba tapšanai nepieciešams laiks līdz pusotram gadam. Un autore šai nodarbei nežēlo laiku, visur līdzi tiek ņemti izšūšanas piederumi, lai uznākot iedvesmai, būtu gatava radošajam darbam, viņa gan uzsver, ka nekad nestrādā negatīvu emociju vadīta.
“Bet vajag, lai būtu gaisma sevī, no sevis, lai spīdētu tumsā visiem ceļā stāvošajiem, lai gaismu ieraugot, tie paši atklātu gaismu sevī un ietu savu ceļu, lai nestāvētu tumsā”.
M. K. Čurļonis